Przez likwidację w/w barier rozumie się m.in. zakup i montaż specjalistycznych urządzeń, pozwalających kontaktować się, udzielać się otoczeniu, a także zakup i montaż odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności dóbr materialnych ułatwiających samodzielne życie w społeczeństwie.
Zgodnie z obowiązującym katalogiem likwidacja barier obejmuje m.in.:
- zakup i montaż specjalistycznej sygnalizacji świetlnej:
-wyposażenie dzwonka do drzwi w sygnalizację świetlną,
-wyposażenie aparatu telefonicznego w sygnalizację świetlną,
-sygnalizatory optyczne do aparatów telefonicznych, tekstofonów, telefaksów i wideofonów,
-inne sygnalizatory optyczne zastępujące dźwięk, - zakup budzików świetlnych i wibracyjnych,
- zakup i montaż faksu, telefaksu, tekstofonu, wideofonu lub pagera,
- zakup i montaż wzmacniacza do aparatu telefonicznego,
- zakup laryngophonu,
- zakup przenośnych indywidualnych wzmacniaczy dźwięku, słuchawek, minipętli induktofonicznych,
- zakup urządzeń wspomagających odbiór dźwięku z telewizora (przewodowych i bezprzewodowych),
- zakup i instalacja modemu, faxmodemu, telefonicznego łącza ISDN lub inny dostęp do internetu za pośrednictwem komputerów i sieci telefonicznej oraz zakup zestawów komputerowych/laptopa umożliwiających taką łączność,
- usługi tłumaczy języka migowego (jeśli nie są zapewnione bezpłatnie),
- usługi lektorów i przewodników dla osób z dysfunkcją narządu wzroku (jeśli nie są zapewnione bezpłatnie,
- syntezatory mowy,
- programy mówiące, programy powiększające,
- systemy rozpoznawania znaków, zestawy lektorskie
- zakup i montaż aparatów telefonicznych (w tym z cewką indukcyjną w słuchawce, wzmacniaczem lub klawiaturą brajlowską),
- zakup maszyny do pisania pismem Braillea,
- zakup materiałów elektrooptycznych (powiększalniki telewizyjne, lupy monitorowe, itp.),
- zakup telefonu komórkowego, magnetofonu, radiomagnetofonu, dyktafonu, mówiącego organizera,
- zakup urządzeń mechanicznych, elektrycznych lub elektronicznych, które posiadają interfejs dźwiękowy, brajlowski lub powiększone znaki,
- zakup programu do skanera rozpoznającego pismo Braillea,
- zakup urządzeń i materiałów do sporządzania napisów brajlowskich (monitory, notatniki, drukarki),
- zakup i montaż urządzenia wspomagającego „Sam” (dla osób z porażeniem czterokończynowym),
- zakup kuchni mikrofalowej oraz zakup i montaż kuchni elektrycznej w przypadku wyposażenia lokalu w kuchnię węglową lub gazową w lokalu lub budynku mieszkalnym osoby niepełnosprawnej zamieszkałej samotnie lub inną osobą niepełnosprawną, dofinansowanie dotyczy osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku,
- zakup i montaż podnośnika wannowego (mocowane do podłoża, podwieszane, wkładane do wanny), zakup wózka kąpielowego,
- zakup i montaż podnośnika, platformy schodowej, transportera schodowego, windy przyściennej lub innych urządzeń do transportu pionowego, o ile nie wymagają prac budowlanych,
- zakup i zainstalowanie systemu automatycznego otwierania drzwi garażu- dla Wnioskodawców posiadających i prowadzących samodzielnie samochód oraz pracujących, o ile nie wymaga to prac budowlanych,
- zakup akumulatorów do wózków inwalidzkich- elektrycznych,
- W szczególnych i uzasadnionych przypadkach, dofinansowaniem mogą być objęte zakupy urządzeń (wraz z montażem), wykonanie usług z zakresu likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie ujętych w katalogu.
Zasady dofinansowania:
O dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
Osoby te mogą ubiegać się o dofinansowanie likwidacji w/w barier, jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.
Dofinansowaniem ze środków PFRON może być objęty zakup urządzeń (wraz z montażem) lub wykonanie usług z zakresu likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych, ujętych w Katalogu. W szczególnych i uzasadnionych przypadkach, dofinansowaniem mogą być objęte zakupy urządzeń (wraz z montażem) lub wykonanie usług nie wymienionych w Katalogu.
Dofinansowanie nie przysługuje, jeżeli podmiot ubiegający się o dofinansowanie ma zaległości wobec PFRON lub podmiot ten był, w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku stroną umowy o dofinansowanie ze środków PFRON, rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie tego podmiotu.
Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie przysługuje osobom, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków PFRON.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
Dofinansowanie następuje na pisemny wniosek złożony do PCPR właściwego dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Wnioski można składać przez cały rok.
Wysokość dofinansowania likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych wynosi do 95 % kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.